chamcha

kendinden üstteki insanların görüşlerini hiçbir eleştiri getirmeden hemencecik kabullenen insan; yalaka; özenti. (bkz: flunkey) (bkz:yes man)

kelimemiz ilginç bir geçmişe sahip. aslen hint kökenli bir kelime (camca) olup "kaşık" anlamına geliyormuş. şimdi "ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim.

belli bir zaman ingiliz sömürgesi altında yaşayan hintlilerden bazıları, ingilizlerin ülkelerinden ayrılırken yanlarında götürdüklerikültüre de kayıtsız kalamamışlar. en göze çarpan etkileşim, her insanın günde ortalama 3 kez yaptığı "yemek yeme adabında" olmuş. daha önce "kaşık-çatal-bıçak" nedir bilmeyen hintlilerin bazıları işin özünü kapıp kendini "değişen zamanın konjoktürel değerlerine" göre modifiye ederken, bazıları da bunu bir yalakalık, kendi kültürüne sahip çıkamama, kendi kendini aşağılama olarak görmüş ve bu yönde davranış sergileyenleri, bizim "britanyanin kopegiyim ondan ingilizce yaziyorum" cümlesinin anlamına eşdeğer biçimde "kaşık" kelimesi ile nitelendirmişler. ya işte böyleyken böyle...