children of the drone

2001 yılında simon egan, keith hunter ve matthew watkins tarafından kurulmuş exeter (ingiltere) kökenli bir grup. şu anda grupta 10'a yakını devamlı olmak üzere 20'ye yakın insan bulunuyor (oyunu hamuru gibi olduklarından net rakam vermek zor). grup ismini ota boka isim üreteci hedenin bulunduğu internette bunlardan birisini deneyerek almışlar (bkz: random band name generator).

grubun felsefesi anarşik yapı üzerine kurulu. herhangi bir mutlak karar veren yok ortada. katılımcı olmak, karşılıklı saygı ve birbirini dinlemek işin özü. işlerin tamamı emprovize yapılıyor. hatta kendilerini likenlere benzetmişler: envai çeşit doku ve renkte, asimetrik, düzensiz, yavaşça ve sabırla büyüyen simbiyotik organizma. herhangi bir grup üyesi bir öneri ortaya atıyor ve buna katılmak isteyenlerle performansa başlanıyor. yapılan bütün işler minidisc'e kaydediliyor. beğenilenler dinlemeye uygun formata (mp3) sokuluparchive.org'a atılıyor. şarkıların tümü bedava. istediğiniz gibi indirip dinleyebilir ve hatta creative commons lisanslı olmaları dolayısıyla kesip biçip üzerinde değişiklikler yaparak kendi şarkılarınızı da yapabilirsiniz (kaynağını belirtmek kaydıyla tabii). sitelerinde bulunan manifestovari yazıları mutlaka okumanızı tavsiye ederim: http://www.childrenofthedrone.net/concept.htm

ne tür müzik yaptıklarına gelince, last.fm etiketleri atmosferik, avangard, emprovize, enstrümental, saykodelik, postrock yaptıklarını söylüyor. akustik yapıyorlar ama zamanla bazı elektronik aletleri de kullanmaktan çekinmemişler. sitar, mandola ve bağlama (evet, bildiğiniz bizim bağlama) kullandıkları enstrümanlardan birkaçı. hatta kurucu üç eleman ilk bu sazlarla başlamış. çalışmalardan şimdiye kadar 4 toplama albüm çıkarmışlar. last.fm'den dinlenebilir hepsi.

resmi site: http://www.childrenofthedrone.net/index.htm
müzikleri indirmek/dinlemek için: http://www.archive.org/...ldren%20of%20the%20drone%22
matthew watkins'in blog'u http://soundsfromthespring.blogspot.com/
last.fm: http://www.last.fm/music/children%20of%20the%20drone