kontörlü kredi kartı

borç sevmediğimden kredi kartıyla olabildiğince az işim olur. bunun yerine debit card, yani banka kartı kullanırım. ama internet ortamı gibi kredi kartı kullanmamı mecbur tutan alışverişlerde ödeme meblağını önceden kart hesabına yatırır ondan sonra kartı kullanırım. yani ay sonu ekstresinde borcum görünmez çünkü bakiyem hep artıdadır.

kendi kendime geliştirdiğim bu taktik aslında kredi kartı kullanımının bokunun çıkarıldığı bu memlekette bankalarca yasal prosedürlü bir kart türü olarak kullanılabilir. yani bu yeni kart, kredi kartının tüm işlevlerini yerine getirecek ama tek farkı kredinin kendimize bizzat bizim tarafımızdan önceden bankaya verilmesi olacak. ön ödemeli yani kontörlü cep hatlarında olduğu gibi bu da bir nevi kontörlü kredi kartı olacak işte.

daha da açmak gerekirse: kart başvurusu yapılınca, beraberinde yatırmayı taahhüt ettiğimiz tutarı da belirleyeceğiz ve yatıracağız (misal 1000tl olsun). bu 1000 tl hesabımızda kart limiti olarak geçecek ve biz alışverişlerimizde tıpkı banka kartında olduğu gibi bankanın bize vereceği krediyi değil, kendi paramızı harcayacağız. tabi bu yeni kartta da ay sonunda esktre gelecek yine ve önceden belirlediğimiz limiti tamamlamamız gerekecek: bu ay 850tl harcadıysak yine 850tl yatırmamız gerekecek. aksi takdirde, ancak kartta kalan miktarı -yani 150tl- harcayabileceğiz. sonuçta bankaya hiç borcumuz olmayacak. otomatikman faiziydi şuyuydu buyuydu dertleri de olmayacak.

borç olmadığından insanlar nasıl olsa sorun olmaz diye limiti tamamlamaya erinebilir tabi. bunun için de banka tamamlanmayan ekstreler için küçük miktarlarda belli kesintiler yapabilir, tıpkı kredi kartlarının alışveriş/gecikme faizlerinde olduğu gibi. yani sonuçta bizim bankaya taahhüdümüz hesabımızda sürekli para bulunması olacak. e para da bankanın sevdiği bir şey. hatta biraz daha ileri gidip harcanmadığı müddetçe banka, hesaptaki parayı vadeli hesap gibi işletip paramıza para bile katabilir diyecem ya, bu biraz fantazi olur :)

şimdi her orijinal fikrimde olduğu gibi eminim ki benden önce birileri (özellikle bankacılar) mutlaka böyle bir kart türünü düşünmüştür. hayata geçmediyse işlerine gelmiyor demek ki diye düşünüyorum. herneyse, sebepleri beni alakadar etmez. ben yine kredi kartımı artı bakiyede tutmaya devam edeyim en iyisi.