arzı hissetmek arzusunun gücü: "seyahat ya..."


adı keiichi iwasaki. bir japon. bisikletiyle dünyayı geziyor. sekiz yıl önce başlamış. parasını sokaklarda sihirbazlık numaraları yaparak çıkarıyor. "hala hayattayım" diyor. "ve hala seyahat ediyorum, azar azar".

şu ana kadar 37 ülke gezmiş. 45.000 km yol katetmiş bisikletiyle. 2006'da yolu türkiye'den de geçmiş. yolları bazen yürüdüğü veya sandalla suları aştığı da olmuş.


bu seyahate başlamadan önce babasının klima şirketinde çalışıyormuş. 20'li yaşlarının başından beri hep bu fikir kafasında dolanıyormuş aslında. 28'ine kadar böyle pasif arzularla doluyken bir zaman sonra bıkkınlık noktasına gelmiş. ve "yapmak istediğim şeyi yapamadan hayatım sona ermiş olacak" diye düşünüp kararını vermiş. bunu 27 yaş psikolojik duvarına bağlayabiliriz sanırım. seyahatine devam edebilmesinin en büyük sebebi olarak da arzusunun gücünü gösteriyor.

2001 nisan'ında elinde 2 dolara tekabül eden parayla evine veda etmiş ve tüm japonya'yı gezmeye başlamış. bir yıl süren bu maceradan o kadar zevk almış ki hızını alamayıp güney kore'ye zıplamış ordan.


seyahati boyunca başı türlü türlü belaya da girmiş tabi. soyulmuş, tutuklanmış, kuduz köpek saldırısına uğrayıp ölümün kıyısından dönmüş ve nepal'de evlendirilmekten son anda kurtulmuş.

şu an beşinci bisikletiyle yola devam ediyor. öncekilerden ikisi çalınmış, ikisi de bozulmuş. uçakla seyahat etmiyor çünkü "her şeyi kendi tenimle görüp hissetmek istiyorum. bisiklet üzerindeyken gezdiğim yerlerin havasını, atmosferini hissedebiliyorum böylece hep" diyor.


yolun bitip suyun başladığı yerde sandala atlamış. dikkatlerden kaçmasın: motorsuz, sadece kürek çekerek giden sandal kullamış. bunlardan biriyle ganj nehrinin kaynağından başlayıp denize ulaşmış. 1300 km yolu 35 günde bitirmiş. diğerinde ise "ne kadar büyük olduğunu merak edip" hazar denizini aşmış. 25 gününü almış karşı kıyıya ulaşması.

0x0x0 to max adını verdiği ve 0. rakımdan başlayıp 0 para ve 0 vasıtayla everest'in tepesine ulaşmasını ise en büyük başarısı olarak görüyor. bunu başaran ilk japon oluyor kendisi ayrıca. şimdi isviçre'de ve avrupa'nın en yükseği olan mont blanc dağına tırmanmayı planlıyor.


sonraki planı afrika'yı, ardından amerika kıtalarını ziyaret edip ülkesine dönmek. hesaplarına göre yollarda geçecek 5 yılı daha var. bitirdiğinde 13 yıl boyunca başına gelen maceraları anlatacağı bir kitap yazmayı planlıyor.