ülkelerin banknotları ve ülkenin bürokrasisi

ülkelerin bastırdığı banknotlarla kendi kültürlerini nasıl yansıttıklarını görmek zevkli şey. internette de banknot sevdalılarının onca emek vererek biriktirip paylaştığı koleksiyonlar var. böyle bir site buldum geçenlerde, merak edenlere: http://aes.iupui.edu/rwise/notedir/mappage.html


işin acıklı tarafı, böyle geçmişten günümüze ülkelerin egzotik banknotlarına bakarken, bir de türkiye'den neler varmış diye bakınınca siteden tüm türk banknotlarının siteden kaldırıldığını öğrenmek oldu. sitedeki uyarıya göre bu yaptıkları yeni çıkarılan türk yasalarına aykırıymış. aklıma gelen tek sebep kalpazanlara karşı bir önlem olabileceği. pire için yorgan yakan türden yasaklara arsızca artan internet siteleri sansüründen aşinayız. 


dert şu ki, son yıllarda bürokrasi inanılmaz bir etkinlik içerisinde. eskiden sovyet bürokrasisinin ataletine rahmet okutacak derecede hantal yapı şimdi kanunları da arkasına alarak, hatta gerekirse işine gelmeyen kanunları geçersizleştirip yerine yenilerini yürürlüğe sokturarak resmen deli dumrulluğa bürünmüş durumda. böylece hukuksuz işlem ithamlarını bir kalemde bertaraf ederken, diğer yandan gözüne hoş gelmeyen herkesi cezalarla yıldırabiliyor. bunu sadece bürokrasi içerisindeki siyasi/dini yapılanmayla açıklamak eksik olur. henüz tam kavrayamadığım başka bir şey var: faşizm kokusu geliyor paçalardan. ama bu faşizmin biz vatandaşlarına sunacağı ulusal ideal nedir, orasını göremiyorum hala.