idefix'in büyüklüğü


idefix'in 563.000 üyesi varmış. 1999'dan beri de 2.686.000 adet kitap satışı yapmış. üye sayısı o kadar önemli değil. çünkü üyelik paralı değil, üye olunsa da bir şey satın almak mecburi değil, vs. ama kitap satışı türkiye şartlarında hiç de azımsanamayacak düzeydeymiş, bunu öğrendim bugün.

hatırladığım kadarıyla memlekette yıllık altı kişiye bir kitap okuma istatistiği ile yerlerde sürünüyoruz oecd ortalamasına göre. nüfusa vurduğumuzda toplamda yıllık kabaca 12 milyon kitap eder. idefix'in on yıllık toplam satışından kabaca yılda 250 bin kitap sattığını varsayabiliriz -ki bu kötü bir tahmin: satışları büyük olasılık yıldan yıldan artmıştır.

idefix'in yıllık toplam kitap satışını ülkedeki yıllık satışa oranladığımızda da 48'de 1'e ulaşıyoruz. idefix'in tahminimden de büyük bir satıcı olduğunu görüyorum ben bu orandan. yine tekrar edeyim: bu en kötü tahmin bence. gerçekte bu oran 40'ta 1'lerde falandır.

2 yorum:

 1. hatalı bir anlatım kullanmışsınız. her 6 kişinin yılda 1 kitap okuduğu bilgisi sadece her 6 kişiden birinin kitap satın almasına paralel sunulmuş.

  her 6 kişinin yılda 1 kitap okuduğu da yaygın bir yanlış kanaat. Hadi yetişkinleri geçtin, ülkenin 1/6 sını oluşturan ilkokul öğrencileri de 1 kitap okusun. Hiç mi kimse kitap okumuyor? Kütüphane ziyaretçileri falan neden dışarıda tutuluyor? Mesela lise-ünililer bir kitap alıp beğenirse en az 4-5 arkadaşına da reklamını yapıyor, kitabı verip okutturuyor. Yahu ben yıllarca haftada 2-3 kitap bitirdim, benden öte insan yok mu bee.

  YanıtlaSil
 2. elbette ki yılda 6 kişi istatistiği tahmini bir rakam. ona bakarsanız gazete okuma rakamları da tirajlardan ibaret değil. malum, yancı çok memlekette. tam istatistik tutulamaz zaten fakat bu meselede tek başına sayıya bakarak bir sonuca ulaşılamaz ki? en doğrusu diğer ülkelerle karşılaştırma yaparak kendi yerimizi görmek. nitekim oecd ülkeleri arasında yerlerde süründüğümüzü söylemiştim.

  ders kitapları bu dediğim istatistikte yok zaten. ayrıca öğrencilerin okudukları ders kitaplarını istatistiğe katmak ne derece doğru sizce? yanlış hatırlamıyorsam türkiye'de her yıl basılan ders kitabı sayısı normal kitap sayısına eş düzeyde. bu bizim istatistiği iki katına çıkarır fakat neye yarar? anlamlı mı? tam tersine okuldan sonra kitap okuma namına gram ilerlemelediğimizi göstermez mi bu?

  kitap alıp beğenip reklam yapmak zaten kitap okuman eyleminin bir parçası. bize has istatistiğimize etki edecek bir şey değil ki. bu dediğiniz norveç'te de, japonya'da da, nijerya'da da geçerli. kimse kitabı okuduktan sonra yakmıyor.

  son olarak 75 milyonluk bir ülkede bizzat istatistiği yükselttiğiniz için tebrik ederim. ancak biraz daha okumanız şart gibi görünüyor

  YanıtlaSil