vibratörle histeri tedavisi

1800'lerin sonlarına doğru avrupa'da hekimler kadın hastalığı olarak bilinen "histeri"ye karşı tedavide vibratör ve su spreyleri kullanmışlarmış. kadını bildiğin yatırıp orgazm ederek tedavi ediyorlarmış yani. histerinin tanımına bakınca olay biraz açıklığa kavuşuyor. histeri "rahim" anlamına gelen yunanca kökenli "uterus"tan geliyormuş. hipokrat uydurmuş bunu. modern anatomi biliminin ortaya çıktığı 20.yüzyıla kadar sorunun kadının rahminde olduğu sanılmış. rahmin kuruyup hafiflediği ve kadının boğazına yerleştiği takdirde de bunun nefes alma zorluğuna haliyle de histeriye neden olduğu zannedilmiş.

hastalığın semptomları bir ara o kadar abartılmış ki ota boka histeri teşhisi koyar olmuşlar. 75 sayfalık histeri semptom katalogu bile yazılmış. her dört kadından birini modern hayat içerisindeki medeni kadının sinirsel hastalığından muzdarip hale getirmişler. insanın burnuna pis kokular gelmiyor değil hani. hasta bolluğundan dolayı işin parasının güzel, ölüm riskinin ise sıfıra yakın olmasının yanısıra doktorlar, kadınları orgazm etmekle görevli ebeleri aradan çıkartan vibratörün keşfini tıp dünyasında sevinçle karşılaşmışlar. aynı şekilde mesela speculum'un keşfinde pek çok görüş ayrılığı ortaya çıkmış halbuki.

sonra evlerde elektrik kullanımı yaygınlaşınca vibratörler ayağa düşmüş. hatta hanımlar elektrikli süpürge, ütü gibi ev aletlerinden önce vibratörle tanışmış, o derece.

olayın tarihini tam araştırmadan çıkarım yapmak gibi olacak ama bu hastalık ve tedavisi bana hiç yabancı gelmedi. cinci hocaların başına kötü cin musallat olmuş kadınlara uyguladıkları tedaviler komedi programlarında daşşağa alınacak kadar halkça bilinen şeyler sanırım. işin içine din ya da bilim girmiş farketmiyor yani.