2023 Türkiyesi Kehanetleri

[önce uyarı: yazacaklarım komplo teorileri olarak algılanmasın. komplo teorileri gizli güçlerin manipülasyonlarını açıklamaya çalışır. tahminlerim ise geçmiş ve güncel olaylara dayanıyor.]

kürtler istedikleri özerkliğe kavuşacak. ırak'ın kuzeyinde kurulan özerk kürdistan bölgesi türkiye'deki kürtlere talepleri konusunda örnek ve öncü olmakta. türkiye'nin kürtlerin özerklik taleplerini kabul etme şartı ise kuzey kıbrıs'ın türkiye'ye kürdistan gibi özerk statü sahibi olarak ilhakı olacak. türkiye bu iki değişiklik ile merkezleri istanbul, izmir, ankara, diyarbakır ve lefkoşe olan 5 özerk bölgeye de bölünecek.

bir sonraki aşamada türkiye kürdistan'ı ile ırak kürdistan'ı referandumla birleşme kararı alacak ve bağımsız kürdistan devleti kurulacak. suriye ve iran'daki kürt bölgelerini dikkate almadım ancak tahmin yapmak gerekirse suriye'nin toprak vermede görece uysal davranacağına inanıyorum. iran'da ise süreç en az türkiye kadar zorlu geçecek sanırım. öte yandan bahane arayıp duran abd'nin iran'a savaş açma sebebi bile olabilir bu. türkiye'nin bu birleşme ve bağımsızlığı kabul şartı ise avrupa birliğinin yeni, küçülmüş ve eskiye nazaran daha hazmedilebilir türkiye'yi birliğe almayı kabul etmesi olacak. ayrıca özerk kuzey kıbrıs da avrupa birliğine giriş ile otomatikman ve fiilen rum bölgesiyle birleşmiş olacak.

türkiye'nin avrupa birliğine giriş şeklini daha önce de yazmıştım:

peki bütün bunlar ne kadar sürede olacak? önümüzde en yakın örnek kosova var. yugoslavya 1992'de parçalanmaya başladı. ama özerk kosova'nın 1995'te başlayan bağımsızlık süreci kanlı oldu ve ancak nato'nun belgradı bombalayıp kosova'ya girmesi ve bm'nin geçici kosova yönetimi kurmasıyla rayına oturabildi. ve 13 yıl bekleyişin ardından kosova 2008'de bağımsızlığına kavuşabildi.

bu örnekten yola çıkarak milliyetçiliğin en az sırplardaki kadar yoğun olduğu türkiye'de kansız bir ayrılığın gerçekleşeceğini söyleyebilmek zor. halka anlatabileceği doğru düzgün hiçbir programı olmamasına rağmen mhp'nin 2007 seçimlerinde %14 ile üçüncü parti çıkma sebebinin halkın bitmeyen ve aksine artan terör olaylarına karşı tepkisi olduğuna inanıyorum (2002'de 6 olan şehit sayısı her yıl artarak 2008'de 150'ye varmış). vatan toprağı diskuru ile yetişmiş türk halkının özerklik, bölünme gibi kelimeleri akp gibi bir iktidar partisinden duyunca şartlı refleksle tüyleri diken diken olacaktır ilk zamanlar.

bu noktada akp'nin milliyetçi edebiyatı bir kenara bırakıp basiretli davranarak muhafazakar türk halkına kazanılanları ve kaybedilenleri ürkütmeyecek şekilde açıklaması gerekecek. chp ve mhp'nin şu anki kadrolarla akp'ye geleneksel vatan-millet-sakarya hamaseti dışında ciddi bir eleştiri getirebileceğine inanmıyorum. chp özerk izmir bölgesinin kendisine kalacağı hayali ile belki görece az ses çıkarabilir. ancak mhp her halükarda kör ve sığ milliyetçilik yapacağından "özerklik ve bölünme" laflarının gölgesinde geçecek olağan bir genel seçimde oylarını yüzde 25'lere vardırabilir (apo'nun yakalanıp türkiye'ye getirilmesinin gazıyla mhp 1999 seçimlerinde yüzde 18 ile tarihin en yüksek oy oranını elde etmişti).

eğer ab ve abd'nin desteği ile akp kansız bir özerklik ve bölünmeyi sağlayabilirse en iyimser tahmin ile kosova gibi 13 yıl sonra, yani 2023'te, yani cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında kürdistan kurulur, ertesinde de türkiye ab'ye girer. ancak kanlı bir süreç olduğu takdirde --ki bunun belirtileri 26 temmuz inegöl olaylarında görülebilir-- kürtler 2023'te sadece özerklikle yetinmek durumunda kalabilir. bu süreçte kürtlerin ve milliyetçi türklerin yoğun olduğu büyük şehirler ve marmara-ege ilçelerinde tıpkı kosova'da görülen etnik çatışmalara ve zorunlu göçlere şahit olacağız. bağımsız kürdistan'ın tarihi ise 2030'a kadar sarkabilir.

er ya da geç bağımsız kürdistan'ın kurulacağına inanıyorum. bunun itici gücü ırak'ın kuzeyindeki özerk kürdistan olacak ve olmakta. türkiye akıllı hamlelerle savaş sonrasında kuzey'in dış ticaretinde pastanın büyük dilimini kapmayı bildi. son olarak kuzeyin başkenti erbil'de bir de konsolosluk açtı bu sene. askeri güç yerine yumuşak güç demek olan ticaret ile çevreyi kendine bağlamak, kansız bir bölünmenin her iki taraf için de yumuşak ve ağrısız geçmesini sağlayabilir. ancak bunu seçmenlere ve özellikle vatansever çoğunluğa  makul dille anlatmak gerekecek. yoksa kan dökülecek boşu boşuna.