iktidarın tercihleri: cinsiyet, cinsel kimlik, cinsel yönelim

cinsiyet: temelde üreme organlarına göre belirlenir. erkek ve dişi vardır. bir de her iki cinsel organın bir arada bulunduğu hermafroditler vardır. ameliyatla ve hormon tedavisiyle cinsiyetini değiştirilenlere ise transeksüel denir.

cinsel kimlik: cinsiyetler arasında toplumsal ayrımı sağlamak için belirlenir. erkek ve kadın vardır.  cinsiyet değiştirmeden cinsel kimlik değiştirene travesti denir. kişinin toplumsal davranışları buna göre şekillenir/şekillendirilir. sadece kadınların saç uzatması, pembe giysiler, etekler giymesi, makyaj yapması, kadınların belli işleri yapması gibi ayrımlar cinsel kimlik unsurlarına birkaç örnek. özetle cinsel kimlik içeriğini "erkekler mars'tan, kadınlar venüs'ten" sözünde bulur diyebiliriz.

cinsel yönelim: kişinin cinsel birleşme için tercih ettiği partnere göre belirlenir. heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel vardır.

peki ibnelik bu cinsellik skalalarının neresinde durmaktadır? ibnelik sadece homoseksüellikle sınırlandırıldığında seksüel bir tercihi gibi durmakta. ama oldukça yanıltıcı bir cevap bu. kişi ne cinsiyetini değiştirmeye yanaşıyor ne de toplum tarafından ona sunulan kadın ve erkek cinsel kimliklerine kendini ait görüyorsa son çare olarak ibneliği cinsel yönelimle açıklamak çıbanın tam da başını görmeyi engeller.

cinsel kimlik tıpkı din ve milliyet gibi toplumsal bir olgudur ve özünde ayrımcılıktan başka bir işe yaramaz. ibnelik işte bu kadın-erkek ayrımcılığına ters düşen garip/uyumsuz (queer) bir durumdur. cinsel kimlik ta doğum ile hatta ilk ultrason ile başlar. bebeğe cinsiyetine göre bir isim verilir, pembe/mavi giysiler alınmaya başlanır. ama ibnelik tüm bu yapıyı bozar. ayrımı işlevsizleştirir. sorunun "karşı cinsi cinsel olarak sevmiyor olma"ya dayanması bir ibnenin yaşamının diğer alanlarında nasıl yaşayabilmesi gerektiğini düşünmeyi engellemekte. ama asıl önemli konu burası.

bir ibne nasıl giyinmeli? bir ibne hangi işleri yapabilmeli? evlenip çocuk sahibi olabilmeli mi? bir ibnenin nüfus cüzdanının rengi ne olmalı? eğer ibnelik bir cinsel kimlikse bebeklikten itibaren çocuklara nasıl bir cinsel kimlik atfederek davranacağız o zaman? halihazırda toplumların çoğunda geçmişten gelen toplumsal bir kimlik olmayan ibnelik kendi kimliğini mi üretmeli? ya da şu anki kadın-erkek skalasında orta bir yere mi yerleştirilmeli? yoksa bize öğretilen kadın-erkek kimliği en baştan sorgulanmalı mı? o değil de cinsiyet ayrımcılığına gerek var mı? 

konu dönüp dolaşıp "iktidar savaşı"na varıyor. alan razı veren razı ise ibneliğin ne lüzumu var?

meraklısına:
http://en.wikipedia.org/wiki/Queer_theory
http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_studies