nahoşluktan uzak (röntgenci) şehirlilik

büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş kurban bayramında yaşananlar konusunda demeç vermiş ve kurban kesenleri şehirli davranışı sergilemeye davet etmiş. haberi şurada buyrun:

bunu hadi neyse geçelim de demecin sonrası ürkütücü hale geliyor:
Kurulacak "Alo Kurban" hattı ile kesim yaptırmak isteyenlerin kayıtları toplanacak ve kurban sahipleri kesimi internetten izleyebilecek.

bu lafın ardında yatan gerekçe insanları kendi kurbanları kesildiğine dair masum bir teminat gibi görünebilir. ama o kadar kolay değil. şehirliliği, kan ve pislikten münezzehleşmeyle ilişkilendirirken kurban kesimini izlemeyi bir tür "verilen paranın hakk"ı olarak görmek bizi başka diyarlara götürür. aslında götürmez. yerinde saydığımızı gösterir.

bizden uzakta yaşanan ile onun bize gelen görüntüsü arasında ne kadar gerçeklik farkı vardır? gerçeği izlemeye katlanamıyorsak, gerçeğin görüntüsünü izlemenin bize faydası/zararı nedir? nahoş olan bizden uzakta olduğu sürece yapılmasında bir sakıncası yok mudur? görülmemesi gerektiğine inanılan şeyi görüntüye indirgemek: porno sadece sikiş sokuş demek değildir.