nahoşluktan uzak (röntgenci) şehirlilik

büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş kurban bayramında yaşananlar konusunda demeç vermiş ve kurban kesenleri şehirli davranışı sergilemeye davet etmiş. haberi şurada buyrun:

bunu hadi neyse geçelim de demecin sonrası ürkütücü hale geliyor:
Kurulacak "Alo Kurban" hattı ile kesim yaptırmak isteyenlerin kayıtları toplanacak ve kurban sahipleri kesimi internetten izleyebilecek.

bu lafın ardında yatan gerekçe insanları kendi kurbanları kesildiğine dair masum bir teminat gibi görünebilir. ama o kadar kolay değil. şehirliliği, kan ve pislikten münezzehleşmeyle ilişkilendirirken kurban kesimini izlemeyi bir tür "verilen paranın hakk"ı olarak görmek bizi başka diyarlara götürür. aslında götürmez. yerinde saydığımızı gösterir.

bizden uzakta yaşanan ile onun bize gelen görüntüsü arasında ne kadar gerçeklik farkı vardır? gerçeği izlemeye katlanamıyorsak, gerçeğin görüntüsünü izlemenin bize faydası/zararı nedir? nahoş olan bizden uzakta olduğu sürece yapılmasında bir sakıncası yok mudur? görülmemesi gerektiğine inanılan şeyi görüntüye indirgemek: porno sadece sikiş sokuş demek değildir. 

2 yorum:

 1. Öyle bir gerçeklik farkı vardır ki... Örneğin televizyonlarda her gün gördüğümüz ölümler, kesinlikle gerçek değildir. Hepsi de sadece birer kurgudan ibarettir. Eğer, onların 'gerçek' olduklarını düşünseydik, delirirdik herhalde. Veya belki de zaten delirdik.

  Veya, hani bazı belgeseller var ya; 'beslenelim' diye hayvanların nasıl kesildiklerini, doğrandıklarını falan gösteren; acaba onlar o şekilde doğranırken, biz de onların yakınında durup yemeğimizi yiyebilir miydik? Muhtemelen delirirdik. Belki de zaten çoktan delirdik. :)

  YanıtlaSil
 2. kurgu ve gerçeklikten bahsedince baudrillard'dan söz etmemek olmaz :)
  http://obisp.blogspot.com/2009/10/simulacres-et-simulation.html

  bu delirme hali mi tam emin olamıyorum. sanki pasif bir kabullenme ya da görmezden gelme var gibi daha çok. biliyorsun gerçek olduğunu ama inandıkların yüzünden teslimiyetçi bir kabullenişle yetiniyorsun ya da korkudan hepten görmezden geliyorsun. bu da günün çağrışımı olsun:
  http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=mauvaise+foi

  YanıtlaSil