süt hakkı üzerine

Some rights reserved by brumó
bebek sütüyle doğuyor. annenin memesinden emanet duruyor. bebeğin süte muhtaç olması ve sütün de annede olması bebeği anneye zoraki bağımlı kılıyor. halbuki süt annenin memesinden bağımsızlaştırılabilse bebek de anneye bu kadar muhtaç olmayacak. tabi bebek sütü içebilmesi için hala anneye ya da bir başkasına muhtaç olacak ama en azından sütün asıl sahibi de belli olurdu.

aslında en güzeli bebeğin süte müte muhtaç olmayıp doğduğu andan itibaren kendi başına kendi besinini bulup yiyebilecek formda olması. ama bunun neden olmadığının sebeplerine şimdi girmek istemiyorum. varolma savaşına bir de kendi kendine rekabetin eklenmesini engellemek, diyeyim yeter. 

ne diyordum. sütün sahibi anne değil, bebektir. çünkü memenin süt üretimi annenin bebek sahibi olmasıyla başlar. bunun öncesinde memenin işlevi yoktur, süt üretmez. ve ayrıca anne sütü kendi inisiyatifiyle bilinçli bir çabayla da üretmez. tamamen otomatik bir vücut üretimidir süt (aslında babanın dölünün annede mayalanmasıdır süt bir bakıma. neyse). annenin burada tek inisiyatifi bebeğe sütünü vermektir. o yüzden "süt hakkı", "sütümü helal etmem sana" laflarına hasiktir ordan diyorum. sütte hak sahibi bebektir. bebeğin doğmasına karar veren de bebek değil anne olduğundan aciz bebeğe hakkı olan sütü içirmek de bebeğin kendisinin ya da bir başkasının değil, doğuran annenin sorumluluğudur. 

olay hakkın helal/haram edilmesi meselesine gelecekse asıl mesele hayvanların sütünü içmektedir. islam'da en büyük günah kul hakkı yemektir mesela. sığır, koyun, keçi gibi hayvanların yavrularının hakkı olan sütü içmek kul hakkı yemek değil midir peki?

-sütün tamamından mahrum edilmiyorlar ki yavrular. hem hayvancılık sanayisinin gelişmesiyle hayvanlardan elde edilen süt verimi de kat be kat arttı. hem bize hem hayvan yavrularına yetecek kadar süt var üretiliyor artık.

orası öyle. her şeyi kendine uydurmakta insanoğlunun üstüne yok. zaten hayvanların sütünü bırak bizzat kendileri yeniyorken benim bu dediklerim de abes. ancak ne gariptir ki dünya nüfusunun yüzde yetmişinin muzdarip olduğu laktoz intoleransı diye de bir şey var. süt bir zaman sonra zorunlu bir besin olmaktan çıkıp zararlı hale bile geliyor yani. kul hakkının bir başkasına haram olması da böyle bir şey değil miydi?