twitter'dan 3 talep

1) gizli takibe izin verilmeli. gizli takip edenlerin sayısı takipçi sayısında gösterilebilir ama takipçinin profili anonim kalmalı. insan kimi, neyi takip ettiğini topyekün göstermek istemeyebilir. misal porno dergiyi ulu orta okumayız genelde. bir de platonik, kıskanç, utangaç, paranoyak gibi takipçi türleri var. yeni profil açmak da pek fizıbıl değil. gerçi twitter'dan en çok istenen özelliklerin başında multiple account geliyor ama olay başka profilleri bir arada kullanabilmek değil, anonim kalabilmekte.

2) timeline tersine çevrilmeli. tweetlerin zaman sıralamasının şimdiki hali yeniden eskiye doğru. halbuki zamanı geçmişten geleceğe doğru yani eskiden yeniye doğru yaşıyoruz. "timeline tersine çevrilmeli"den kastım yukarıya çıktıkça daha eski tweetlerin, aşağıya indikçe daha yeni tweetlerin önümüze gelmesi. aynı şekilde yeni tweet uyarısı da sayfanın üstünde değil en altında olmalı ve butona basıldığında yeni tweetler eskiden yeniye doğru sıralı şekilde gelmeli. okumaya alıştığımız doğru akış yönü budur. timeline da buna uygun olmalı. ayrıca bu yapmak da zor bir şey değil aslında.

3) ve en önemli öneri: feedburner gibi bir rss yönetim aracı çıkarılmalı. yani insanların internette takip ettiği siteler ve herhangi bir sitede profili takip edilebilen kişiler için, o sitedeki veya profildeki yeni içeriklerden/aktivitelerden takipçilerinin twitter aracılığıyla otomatik haberdar edilmesini sağlayacak bir rss oluşturma ve yönetme aracı.
twitterfeed bu işi yapıyor aslında ama o, sitelerin halihazırdaki rss sayfalarını kullanarak otomatik tweet gönderiyor. rss mantığında takipçi güncellemelerden anında haberdar edilmediğinden siteleri takip eden araçlar rss sayfalarını kendi inisiyatifi doğrultusunda belli aralıklarla kontrol etmek zorunda. bu yüzden mesela twitterfeed'de yarım saate varan -hatta daha fazla- gecikmeler olabiliyor.

halbuki twitter'da takipçiler güncellemelerden anında haberdar olabiliyor. twitter böyle bir rss aracı ile rss okuyuculuk bakımından google reader'a en büyük rakip olabilir. yüzlerce siteyi takip etmek için ben hala google reader'ı kullanıyorum ama takip ettiğim siteler güncellemelerden twitter'la haberdar edebilse büyük çoğunluğunu twitter'dan takip ederdim. google reader'a da geriye mutlaka kaçırmamam gerekenleri bırakırdım. hatta tweetler artık cep telefonlarına da geldiğinden internet erişimimin olmadığı zamanlarda onlardan mahrum kalmamak için onları da twitter'a eklerdim.
aslında google reader ile ilgili, twitter'ı tahtından edebilecek başka bir büyük projenin tasarısı var kafamda ne zamandır. onu da bir gün yazıya dökmeyi düşünüyorum.

feedburner:
http://feedburner.google.com/

twitterfeed:
http://twitterfeed.com/

google reader:
http://www.google.com/reader/