wikileaks piyonu ile diplomatik piyes

wikileaks bugün abd'nin gizli belgeleri piyesinin üçüncü perdesini aralayacakmış. pehh. pek gizli belgelerin içeriğinde neler olması bekleniyormuş hürriyet'in haberinden alıntılıyorum:

• İngiltere eski başbakanı Gordon Brown ile ilgili tespitler ve halefi olan David Cameron’un seçimi kazanma şansıyla ilgili değerlendirmeler.
• Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve ailesi hakkında nahoş bilgiler.
• İngiltere ve ABD’nin, Fransa hakkında maksadı aşan yorumları. İtalya’yı kızdıracak gözlemler.
• Rusya liderleri konusunda “pek de övücü olmayan” saptamalar.
• Orta Asyalı liderlerin yolsuzlukları.

bu pek atomik-kozmik belgelerin kimi/neyi tehdit ettiğini görmek için maddelerdeki son kelimelere bakmak bile yeterli:  "tespitler", "değerlendirmeler", "bilgiler", "yorumlar", "gözlemler", "saptamalar". 

bunlar mı abd'nin ulusal güvenliğine ve müttefiklerle olan ilişkisine tehdit? adamlar resmen sevmediği muhattaplarına diplomatik yollardan diyemediklerini wikileaks aracılığıyla dünya kamuoyuna demeçliyor. dost ve müttefik ülke israil ise bu çok sert ve gizli yorumlardan nasibini almamış hiç mesela nedense. sondaki "yolsuzluk"   ifşası bambaşka bir konu. belli ki abd artık kendi kukla hükümetlerini devirmek için demokrasi tel maşası wikileaks'i kullanmak istiyor. ne diyeyim: temiz iş. elini pisliğe bulamadan ancak kadar temiz iş çıkarılabilir.

tabi abd'nin wikileaks'e karşı tutunduğu tavırla kamuoyuna yansıttığı demokratik tutumu da değerlendirmek lazım. fazla uzatmayacağım. şunu diyeceğim sadece: bizzat wikileaks'in varoluşu ve kamuoyunda wikileaks'e karşı duyulan bu idealist güven, devletlerce ne kadar çok gizli kapaklı işler çevrildiğinin ve bu çevrilen dolapların kamuoyunda devletlere karşı ne kadar güvensizlik yarattığının alameti değil midir?

wikileaks'in demokrasi kahramanı ilan edilmesi demokrasi ve özgürlük kumkuması devletlerin ve insanların yüz karasıdır. insanların da devleti yönetmede söz ve bilgi sahibi olmadığının ve dahası her iki tarafın da hala böyle bir yönetim anlayışına niyeti ve cesareti olmadığının kanıtıdır. köle-efendi ahlakının emniyet sübabı: wikileaks.

hürriyet'in haberi:
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16397596.asp

israil'i rahatlatan haber:
http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?ID=197090&R=R1

alakalı olarak:
http://obisp.blogspot.com/2010/10/wikileaks-ne-szdryor.html

(29 kasım 2010) güncelleme ve yeni bir özet babında:
http://obisp.blogspot.com/2010/11/wikileaks-piyesinin-su-ana-kadar-ki-ana.html