"İşkence hayvani bir uygulama"

önce başlıktaki sözle ilgili haberi alıntılayım:
Eski DEP milletvekili Mahmut Alınak işkence mağduru köylü Tahsin Orman’ın halini görünce “işkencenin hayvani bir uygulama” olduğunu söyledi. Alınak’a bu sözleri yüzünden Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yapılan yargılama sonunda Alınak hakkında 14 ay 17 gün hapis cezasına hükmedildi. İşkencenin sorumluları hakkında ise herhangi bir dava açılmadı.
burada gariplik yok mu? yoksa bende mi bir gariplik var? mahkeme işkencenin hayvani bir uygulama olduğu iddiasını doğru bulmuyormuş di mi? hatta işkencenin hayvani bir uygulama olduğunu söylemenin suç olduğunu kararı çıkmış di mi? sündürmek istemiyorum ama bu karar işkencenin olumlanması değil mi? ya bu haberde bir şeyler eksik, bilerek söylenmiyor ya yargı şaşırdı. ya da bende bir gariplik var hakkaten.

kaynak haber: sabitfikir.com/haber/dusunce-ozgurlugu-bulteni

5 yorum:

 1. Söylediği şey sebebiyle hapis cezası almasına söyleyecek bir şeyim yok, fazlasıyla manasız geldi; eleştirilemez bile. :)

  Ama işkence hayvani bir uygulama değildir, insanidir. İnsanlar neden sürekli aşağılamak için 'hayvan' kelimesini kullanıyor anlamıyorum; ne zaman 'hayvan' kelimesinin kullanıldığı bir hakaret veya bir aşağılama duysam, hakaretin edildiği olay ile hayvanların eylemleri ve doğaları arasında bir benzerlik göremiyorum.

  YanıtlaSil
 2. Yazından uzaklaşıyorum ama bir de böyle bir savunmanın ardından şey gelir genelde; "hayvanlar insanlara nazaran daha masum canlılardır." İlla bir sıfat, bir yakıştırma yapılacak. İlla bir kıyaslama olacak.

  YanıtlaSil
 3. haklısın burak. fakat şöyle bir savunma yapabilirim bu sözü söyleyen adına: hayvani derken yapılan işkencenin akla değil, güdülere dayandığını ima ediliyor olabilir. yani hayvani olan bir şeyin kökeni güdülere dayanırken, insani olan bir şeyin akla dayandığı iddiası olabilir burda. tabi burdan da hayvanların aklı olup olmadığı sorusu çıkıyor. bence onların da var fakat bizim kadar akla ihtiyaç duymamalarının, bizim kadar akıllı canlılar olduklarını iddia etmemelerinin bir sebebi olmalı.

  YanıtlaSil
 4. Belki şöyle diyebiliriz bu durum için: İşkence, güdülerini hayvani özelliklerden alan ama özünde insani bir duygunun aşırılığı (intikam arzusu, sadizm vb) sonucu ortaya çıkan vahşi bir eylemdir.

  YanıtlaSil
 5. bence güzel bir tanım. bana uyar.

  YanıtlaSil