siyasi seçimler üzerine

temsili demokrasi: kendisini yönetmesi için 5 yılda bir seçtiği siyasetçilere/partilere hariçten gazel okur gibi küfretmek haricinde, seçmenin pek bir söz hakkı olmadığı yönetim biçimi. küfretme hakkının verilmesinin nedeni de seçmene verdiği oyun sorumlusu olduğu hissi illüzyonu yaratmak. seçmen küfredemediği takdirde bu kendi kendini yönetim anlayışının bir parçası olduğu hissini yaşayamaz. bir şeylerin yanlış gittiğini farkeder.  


politikacıları aşağılamak ve onlara güvenmemekten başka beyanı olmamak sikik bir demokrasi anlayışına delalettir: seçmenin ne kadar basiretsizlik ve çaresizlik içinde olduğunu gösterir. devlet-baba, çocuk-seçmen denkleminin imasıdır bu seçmen mızmızlıkları. beğenmiyorsan, beğenilir olmaya zorlayacaksın. aşağılama/küfretme lüksü diye bir şey yok. aşağılanan şey kendi kararlarımız oluyor çünkü esasında.

bu düzenin aktörlerine güvenmiyorsan, ya hiç alet olmayacaksın ve seçim zamanı geldiğinde oy pusulasını yırtıp sandığa atacaksın, ya da inci sözlük, 4chan gibi grupların internet anketlerin yaptığı prankler misali marjinal adayları seçip oy sisteminin teamüllerini zorlayacaksın. 

adamsendeciliğe isyanım var ulan!

ek: tesadüf oldu ama alakalı:
odatv.com/demokrasi-dedikleri