asosyal google'ın son çırpınışı: google+

https://plus.google.com/up/start/
yılların google fanboyu olarak diyorum ki: bi sikim olmaz bundan. google branding altında hiçbir sosyal ağ projesi tutmadı, tutmaz, tutmayacak. halbuki şunları orkut altında yapsalar. hazır yüz milyonluk network var işte. kurcala, geliştir. böyle google forsuyla giriyorlar olaya, sonra göt olup geri çekiliyorlar, markanın da imajı bok oluyor. resmen sosyalleşmeye çalışıp yüzüne gözüne bulaştıran asosyal geek portresi çiziyorlar.

gmail, books, docs, maps, youtube, blogger, chrome, translate... google'ın başarılı olduğu alan net araçları, sosyal ağlar değil. sosyal ağlar için teknolojik değil, sosyal zeka ve daha önemlisi sosyal zemin gerek. orkut bunun için biçilmiş kaftan. bu ağ üzerinden girişilecek her yeni proje başarısız olsa bile eldeki kitlenin bir yere gidecek hali yok. tam tersine her yeni projeyle meraklanan/heyecanlanan yeni kullanıcıları olur. ancak olmayan sosyal ağ kitlesiyle yeni projelere girişince iş tutsa bile yeni oluşan kitle çok niş kalıyor işte. önce sosyal zemin gerek.  

her şey bir yana google markası altında bir sosyal ağ düşüncesi bile googleplex'tekilere çok garip gelmiyor mu? insanlardaki google algısını neden bulandırmaya çalışıyorlar anlamak mümkün değil. yapacaksan başka bir isim altında yap da en azından karizman çizilmesin be google.