kadının soyu yok

kadının evlenince eşinin soyadını alması, günümüzde zorunluluktan seçime evrilmiş durumda fakat eşitlik adına yapılan bu sembolik değişim yeterli değil hatta işyerinde kadının aleyhine durumlara da neden olabiliyor

asıl eşitlik erkeğin de evlenirken eşinin soyadını alma seçimine tabi olmasıdır. yani evlenen çift hangisinin soyadını kullanacağına beraber karar verebilmelidir. bu yöntem eminim çoğu kişiye saçma gelecek: 

"erkek niye durup dururken soyadını değiştiriyor ki?"

işte asıl mesele de bu zaten. peki kadın niye durup dururken soyadı değiştirme seçimiyle başbaşa bırakılıyor? erkek egemenliğini yıkacak olan nokta kadınların erkeklerle eşit statüye yetişme çabası değil, bizzat ataerkil zinciri kıracak olan usülleri ortadan kaldırmaktan geçiyor. bir erkek daima babasının soyadını taşıyacaksa kadın soyadı prosedüründe yapılacak her tür değişiklik eksik kalacak. 

soyadı seçiminde tek yöntem illa eşlerin soyadlarından birini seçmek de olmayabilir. her iki eş iki soyadı bir arada da kullanabilir veya bambaşka yeni bir soyad da seçilebilir. yöntem ne olursa olsun kadının tabi olduğu soyadı prosedürlerine erkek de tabi olmalıdır ki eşitlikten söz edilebilsin.

son olarak, soyadı değişiminde yaşanacak bürokratik sorunların pek de ciddiye alınabilecek bir yönü olduğunu sanmıyorum. kadın için soyadı değişikliği bugüne kadar sorun olmadıysa ya da ne kadar sorun olduysa erkek için de bundan farklı sorunlar ortaya çıkacağını sanmak zaten toplumsal düzenin ne kadar da erkek odaklı kurulduğunun kanıtı.